Prawo zwrotu w ciągu 14 dni
Każdy klient sklepu internetowego ma prawo do dokonania zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Termin ten obowiązuje pod warunkiem, że klient został poinformowany o takim prawie. Jeśli sprzedawca zapomniał o tym obowiązku, okres zwrotu wydłuża się aż do 12 miesięcy, chyba że w międzyczasie wiadomość zostanie przekazana konsumentowi. Wówczas znów obowiązuje termin 14 dni.
Analiza polityki zwrotów
Aby dokonać skutecznego zwrotu, konsument powinien zapoznać się z regulaminem zwrotów obowiązującym w danym sklepie internetowym. Zazwyczaj można go znaleźć na stronie sklepu, a nawet w wiadomościach otrzymanych od sprzedawcy po dokonaniu transakcji. W końcu sklep internetowy wywiązuje się ze swojego obowiązku dotyczącego poinformowania klientów o przysługującym im prawie.
W regulaminie powinna znajdować się szczegółowa informacja na temat procesu dokonywania zwrotów. Zdarza się, że wymaga to wysłania wiadomości e-mail i wypełniania papierowego formularza, ale zazwyczaj sprzedawcy nie tworzą klientom utrudnień. Formularze zwrotów najczęściej dostępne są na stronach sklepu internetowych i można wygodnie wypełnić je online.
Wysyłka towaru do sklepu internetowego
Po odstąpieniu od umowy należy wysłać towar do nadawcy – w tym celu klienci wybierają usługi kurierskie. Większość przewoźników oferuje udogodnienia, a zwrot można zamówić niemal automatycznie. Dobrym tego przykładem jest aplikacja mobilna InPost. Wystarczy kliknąć ikonkę zwrotu, wypełnić formularz, przygotować przesyłkę i przetransportować ją do paczkomatu, z którego wróci ona do sprzedawcy. Inni przewoźnicy przewidują podobne udogodnienia.
Zwrot środków w ciągu 10 dni roboczych
Klientowi, który dokonał zakupów w sklepie internetowym i z nich zrezygnował, przysługuje prawo pełnego zwrotu środków (oczywiście pod warunkiem, że towar nie jest uszkodzony). Tutaj pojawia się kolejny obowiązek sprzedawcy. Przelew powinien nastąpić w ciągu 10 dni roboczych od otrzymania przesyłki.
Darmowe zwroty
Obecnie sklepy internetowe zdają sobie sprawę, że klienci przyzwyczaili się do przysługującego im prawa i chcąc zachować ich lojalność, bardzo często oferują darmowe zwroty towarów. Powoli staje się to standardem w wielu dużych sklepach internetowych, a także w usługach proponowanych przez serwis Allegro.
Pragniesz korzystać z tanich przesyłek kurierskich, oferowanych przez wiodących przewoźników? Wypróbuj serwis wysyłkowy Sendit – platformę, na której w jednym miejscu porównasz wszystkie oferty i wybierzesz najkorzystniejszą. Oprócz tradycyjnych usług kurierskich i poczty, przy pomocy Sendit możesz skorzystać z również coraz popularniejszego rozwiązania, jakim są paczkomaty InPost: https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/inpost.