Sprawa prawnie jest skomplikowana. Bo żeby w Polsce sprzedawać alkohol, trzeba mieć stosowną koncesję. Zasadą jest, że trunkami handluje się w sklepach stacjonarnych. Choćby dlatego, żeby zweryfikować wiek klienta.
Co nie jest zabronione, jest dozwolone
Latem 2023 r. prezydent Gdańska cofnął zezwolenie jednej z firm, która alkohol sprzedawała przez internet. Dostarczała butelki „pod drzwi”. Lokalne władze uznały, że tak nie można.
Firma się z tym nie zgodziła i zaskarżyła tę decyzję. Argumentowała, że „ustawa alkoholowa jest zupełnie niedostosowana do obecnych realiów rynkowych, co powinno być postulatem de lege ferenda do jej zmian w tym zakresie”.
Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację sprzedawcy i uchylił decyzję prezydenta Gdańska. Ocenił, że faktyczna sprzedaż odbywa się w miejscu wskazanym w zezwoleniu, a internet nie jest jeszcze jednym dodatkowym miejscem sprzedaży.
Zdanie Naczelnego Sądu Administracyjnego było podobne. Uznał on, że obecne przepisy nie zakazują zawierania umów sprzedaży przez internet. A co nie jest zabronione, jest dozwolone.
Allegro i kurier z butelką
Mimo takich orzeczeń powszechną praktyką w Polsce jest to, że trunków w sieci się nie sprzedaje. To jednak może się zaraz zmienić, bo wielka firma zamierza wejść w tę niszą. A jeżeli jej się uda, to zaczną to robić inni sprzedawcy.
Mowa o Allegro – popularnej platformie sprzedażowej. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, firma chce klientom dostarczać butelki.
– Pracujemy nad wprowadzeniem możliwości zakupu alkoholu online. Z naszych badań wynika, że klienci są tym zainteresowani – przyznaje Marcin Gruszka, rzecznik Allegro.
A Paulina Godlewska z zespołu prasowego dodaje w „Fakcie”: – Zawsze dokładamy wszelkich starań, żeby przy wprowadzaniu projektów wszelkie rozwiązania technologiczne oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa kupującego, sprzedającego i dostawcy były dopracowane.
Chodzi o weryfikację wieku klienta. Musi być pełnoletni. Dlatego bardzo możliwe, że zamówiony alkohol nie będzie dostarczany do paczkomatów, ale dostarczą go kurierzy. Żeby mogli się spotkać z klientem twarzą w twarz.
Papierosy z automatów w Biedronce
Zmiany czekają też palaczy. Teraz w sklepach papierosy są sprzedawane przy kasie i podawane przez ekspedienta. Jednak sieć Biedronka stawia już w swoich sklepach specjalne automaty przy kasach samoobsługowych.
– Dotychczas klienci mieli możliwość dokonania zakupów wyłącznie w tradycyjnych kasach. Ekspozytory są zabezpieczone przed dostępem osób niepełnoletnich – zapewnia wiadomoscihandlowe.pl Marta Osial z Biedronki.
I podkreśla, że wiek klienta za każdym razem będzie weryfikowany.
Komentarze