Co zatem zmieniło się w środę 31 lipca 2024 roku?
System kaucyjny w Polsce na dobre zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 roku. Ale w środę weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska, które określa wysokość kaucji dla opakowań objętych systemem kaucyjnym.
Ile za co zapłacimy?
Od wczoraj (31 lipca) wynosi ona:
- za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów – 50 gr,
- za puszki metalowe do jednego litra – 50 gr,
- za butelki szklane o pojemności do 1,5 litra – 1 zł.
Maksymalna kaucja może wynosić 2 zł.
Opakowania objęte kaucją muszą być opatrzone specjalnym oznaczeniem, które umożliwi odzyskanie opłaty po zwróceniu butelek.
Przedsiębiorcy mają więc jeszcze kilka miesięcy na uporanie się z problemami przed wielkim otwarciem systemu 1 stycznia 2025.
Kto pobiera, a kto zwraca pieniądze?
Do systemu muszą wejść obowiązkowo sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. Będą one zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji.
Mniejsze nie będą miały takiego obowiązku. W ich przypadku będzie to dobrowolna decyzja. Tyle że i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.
To, w jakiej wysokości, sprzedawcy będą mieli zapisane na opakowaniach objętych kaucją. Ten obowiązek spadnie na producentów napojów.
Ale to oznacza także, że kupujący będą musieli oduczyć się zgniatania butelek, bo utrudni to lub wręcz uniemożliwi odczytanie oznaczenia o kaucji.
Do zwrotu pieniędzy za kaucję będą zobowiązane sklepy uczestniczące w systemie.
Komentarze