Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Jig Reel Maniacs zagrają w Kwinto

Miejsce: Klub Kwinto (Międzyrzecz) Data: 01.03.2014 Godz.: 20:00 Wstęp: 20 zł

Miejsce: Klub Kwinto (Międzyrzecz)
Data: 01.03.2014
Godz.: 20:00
Wstęp: 20 zł

Zespół JRM – Jigowo-Reelowi Maniacy, jedna z najstarszych formacji muzyki irlandzkiej w Polsce, od 24 lat gra tradycyjną muzykę celtycką (irlandzką, szkocką, walijską, bretońską, galicyjską) łącząc ludowe brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Muzykę zespołu trudno sklasyfikować jednoznacznie – to nurt World Music inspirowany celtycką spuścizną muzyczną, a czerpiący również z takich kierunków jak jazz, rock, reggae, funk i chillout – najkrócej: Celtic fusion. JRM jest jednym z najbardziej energetycznych, niepowtarzalnych i wyjątkowych zespołów koncertowych w Polsce; swoją spontanicznością i bezpośredniością od lat podbija serca wielu słuchaczy.

Historia: Powstanie JRM (niegdyś kojarzonego pod nazwą The J.R.M. Band lub JRM Band) zainicjowali na przełomie 1989 i 1990 roku Szkot Rory Dallas Allardice i Jacek Podbielski i Michał Jankowski. To od inicjałów imion założycieli pochodzi nazwa zespołu. Zespół od samego początku istnienia zasłynął ze świetnych koncertów i spektakli, które do dziś są podstawą działalności grupy muzyków i przyjaciół tworzących skład zespołu. Grupa wykonuje repertuar opierający się na tradycyjnych standardach celtyckich (utwory instrumentalne: jigi, reele, hornpipe’y, arie, polki, walce; połączone w żywiołowe wiązanki oraz songi śpiewane po iro-angielsku i gaelicku) oraz stylowych kompozycjach i aranżacjach własnych.

Dzisiejsze JRM to powrót do fascynacji dwoma podstawowymi rytmami i tańcami celtyckimi jakim są jig i reel. Stąd skrót JRM jest rozwijany jako Jigowo-Reelowi Maniacy. Zespół inspiruje tradycyjna melodyka celtycka (głównie irlandzka i szkocka) i charakterystyczne dla niej instrumentarium (skrzypce, akordeon, flażolety, saksofon sopranowy oraz dudy), które wspierają harmoniczne przestrzenie instrumentów klawiszowych oraz sekcja gitarowa (gitara akustyczna i gitara elektryczna) oraz rytmiczna (gitara basowa i perkusja). Celtyckie melodie oparte na nowoczesnych i zróżnicowanych rytmach oraz harmonii kojarzonej z takimi nurtami jak jazz, rock, funk, reggae czy latin; sprawiają, że przy dźwiękach JRM nie sposób się nudzić.

Spontaniczne improwizacje JRM i kontakt muzyków z publicznością to gwarancja doskonałej zabawy i satysfakcji artystycznych przeżyć dla publiczności przyzwyczajonej do energetycznego tańca, jak widzów spragnionych uważnego słuchania. Jigowo-Reelowi Maniacy wydali dotychczas dwie płyty, jedną koncertową kasetę In the Pub (1996) i drugą studyjną Cosa Gan broga (2009), lecz podstawa działania zespołu to żywiołowe koncerty grane w Polsce i za granicą (około 1500 od 1990 roku tj. kilkadziesiąt rocznie). We wrześniu 2011 grupa zarejestrowała koncert w Piwnicy Farnej w Poznaniu i wydała w postaci video clipu live w 2012 roku:http://www.youtube.com/embed/d0gj2cqXgqw; a w kwietniu 2013 nagrała koncert, z którego materiał jest przygotowywany do wydania w formie CD live.

Irlandzka Muzyka i Taniec: Jigowo-Reelowi Maniacy współpracują też z wrocławską formacją tańca irlandzkiego Ellorien. Owocem tej współpracy jest spektakl Eachtra: Celtycka Podróż oraz widowiskowe koncerty muzyczno-taneczne zatytułowane Celtycki groove i taniec.

Skład Jig Reel Maniacs:

Krzysztof Brych – flażolety, akordeon, saksofon, dudy, harmonijka
Michał Jankowski – gitara akustyczna
Bartek Krawczak – perkusja
Mariusz Sprutta – gitara basowa, śpiew, narracje
Tomek Urban – skrzypce
Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna; realizacja dźwięku
Artur Frudziński – pianino, moog, instrumenty klawiszowe

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 8.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklamadotacje rpo
Reklama