Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Matura i egzamin ósmoklasisty na komputerze. To nie żart

Egzamin ósmoklasisty i matura wcale nie muszą polegać na wypełnianiu papierowego arkusza. CKE chce przeprowadzić egzaminacyjna rewolucję.

Cyfryzacja egzaminów zewnętrznych to jeden z najważniejszych celów, które stawia przed sobą Robert Zakrzewski, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). 

Maturę napiszesz na komputerze

W perspektywie krótkoterminowej priorytetem Zakrzewskiego jest pełne wdrożenie cyfrowego oceniania. Docelowym marzeniem dyrektora pozostaje pełna cyfryzacja procesu egzaminacyjnego. 

Model, w którym młodzież na czas egzaminu ósmoklasisty i matury siada przed komputerami, zamiast wypełniać tradycyjne arkusze, znacznie skróciłby czas oczekiwania na wyniki i usprawnił przebieg egzaminu.

Cyfryzacja nie jest lekiem na wszystkie problemy

Dyrektor Zakrzewski w rozmowie z Portalem Samorządowym zaznacza, że cyfryzacja nie rozwiąże wszystkich wyzwań związanych z organizacją egzaminów, w tym harmonogramu wydawania świadectw maturalnych. Data na świadectwach musi być jednolita, co wyklucza możliwość ich wcześniejszego wydania dla absolwentów aplikujących na uczelnie zagraniczne. 

CKE pracuje jednak nad harmonogramem na 2026 rok, który mógłby uwzględniać potrzeby kandydatów na zagraniczne uczelnie.

Egzamin maturalny pełni funkcję rekrutacyjną na studia wyższe. Sprawdza on nie tylko wiedzę, ale także umiejętności potrzebne podczas studiowania. W przypadku kierunków artystycznych czy sportowych dodatkowe egzaminy pozostaną jednak koniecznością.

System musi być bezpieczny

Cyfryzacja wymaga skutecznych zabezpieczeń przed oszustwami. W tym celu wdrażane są zaawansowane technologie monitorowania oraz systemy biometryczne.

Szczególny nacisk kładzie się na:

  • monitorowanie pracy uczniów podczas egzaminu w czasie rzeczywistym;

  • weryfikację tożsamości za pomocą systemów biometrycznych;

  • zabezpieczenie systemów przed próbami manipulacji zewnętrznych.

Egzaminatorzy nie muszą bać się technologii, ponieważ nie zastąpi ona w pełni człowieka. Ludzie nadal będą odgrywali kluczową rolę przy sprawdzaniu zadań otwartych.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 8.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Reklama