Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Szczęśliwy jak Polak. Możesz sprawdzić, czy i ciebie to uszczęśliwia

Polacy – jak pokazuje badanie – należą do jednych z bardziej szczęśliwych narodów. Co ciekawe, poziom zadowolenia rośnie z wiekiem.

Można powiedzieć, że im dłużej się żyje, tym jest się szczęśliwszym. Tę opinię potwierdza badanie poziomu szczęśliwości. 

Na to nakłada się raport GUS-u, z którego wynika, że wydłuża się życie Polek i Polaków w zdrowiu.

Dłużej żyjemy w zdrowiu

Według raportu GUS kobiety w Polsce „trwają w zdrowiu” średnio do 64,6 roku życia. W przypadku mężczyzn to 61,3 rok. To wzrost odpowiednio o 0,9 i 1,2 roku.

„Wydłużenie trwania życia w zdrowiu jest jednym z głównych celów polityki zdrowotnej wielu krajów. Jeżeli oczekiwane trwanie życia w zdrowiu wzrasta szybciej niż przeciętne trwanie życia, oznacza to, że ludzie przez coraz większą część życia charakteryzują się dobrym zdrowiem" – analizują statystycy.

I chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że utrzymywanie się w dobrym zdrowiu może być przyczyną poczucia szczęśliwości.

Grupa 55 plus wysoko winduje nas w rankingu

Przyjrzyjmy się kolejnemu badaniu. Tym razem chodzi o Happiness Index, w którym poczucie szczęścia Polaków sięgnęło średnio 67 pkt. w 100-punktowej skali. Może się to komuś wydać dziwne, jeżeli pomyśli się o ciągłym narzekaniu, co wręcz może uchodzić za nasz sport narodowy. Ale wyniki nie kłamią. A wysoką pozycję w rankingu zawdzięczamy seniorom.

Badanie wykazało bowiem, że najszczęśliwsze są osoby starsze. Ich Happiness Index wyniósł średnio prawie 71 punktów dla grupy wiekowej 55 plus. Dla porównania w grupie 8-24 lata są to 58 punkty.

Co daje Polakom najwięcej szczęścia?

Największym źródłem szczęścia jest dla Polaków są – po pierwsze – zdrowie (48 proc.). Na drugim miejscu – rodzina i relacje z bliskimi (46 proc.), wreszcie miłość i dzieci (po 31 proc.). 

„Pieniądze (16 proc.) znalazły się dopiero na siódmym miejscu zestawienia. Zapytani mieli możliwość wskazania trzech najważniejszych dla nich obszarów” – podkreślają autorzy raportu.

Dla osób w wieku 18-34 lata najczęściej źródłem szczęścia w życiu jest miłość. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 8.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Reklama