– ZUS wypłacił w grudniu ponad 151,2 tys. świadczeń „Aktywnie w żłobku” na kwotę przeszło 214,4 milionów złotych – podsumowuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.
Kiedy trzeba złożyć wniosek?
Przypomnijmy, że „Aktywnie w żłobku” to jedno ze świadczeń programu Aktywny Rodzic, adresowanego do rodziców wychowujących małe dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Dwa pozostałe to „Aktywnie w domu” i „Aktywni rodzice w pracy”. Zostaną wypłacone 30 grudnia.
Wniosek o świadczenie "Aktywnie w żłobku" można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko trafi do żłobka, klubu dziecięcego lub pod opiekę dziennego opiekuna.
Jeśli rodzic złoży wniosek w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli najpóźniej 2 stycznia 2025 r., to prawo do świadczenia uzyska od 1 października. Dotyczy to jednak tylko świadczenia „Aktywnie w żłobku”.
W styczniu zmiana terminu. Co się zmienia?
Od 3 stycznia 2025 r. będą obowiązywały inne terminy na złożenie wniosku o to świadczenie. Rodzice będą musieli złożyć wniosek w ciągu 2 miesięcy od pójścia dziecko do placówki. Prawo do świadczenia otrzymają od dnia, od którego dziecko zaczęło swój pobyt żłobka.
Rodzic dostanie świadczenie również za miesiąc, w którym maluch poszedł do żłobka, mimo że wniosek zostanie złożony w następnym miesiącu.
Jeśli rodzic złoży wniosek o świadczenie „Aktywnie w żłobku” po upływnie 2 miesięcy, licząc od dnia, w którym dziecko poszło do żłobka, to świadczenie ZUS przyzna od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek. Za poprzednie miesiące świadczenie nie będzie przysługiwało.
Wnioski tylko online
Wnioski o przyznanie świadczenia można składać wyłącznie przez internet. Rodzice mają do wyboru
- platformę PUE ZUS (eZUS),
- aplikację mobilną mZUS,
- bankowość elektroniczną,
- portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Komentarze